Išrinkta geriausia 2021 m. Švedijos karalienės Silvijos slaugos apdovanojimų idėja

Išrinkta geriausia 2021 m. Švedijos karalienės Silvijos slaugos apdovanojimų idėja

Antrus metus iš eilės Lietuvoje organizuojame Švedijos karalienės Silvijos slaugos apdovanojimus – kviečiame slaugytojus iš visos Lietuvos siūlyti idėjas, kaip pagerinti slaugos kokybę, slaugomų asmenų fizinę ir psichologinę būklę.

Konkursą Lietuvoje organizuojame kartu Švedijos karalystės ambasada Vilniuje.

„Slaugos ligoninėje mes matome, koks svarbus yra slaugytojų ir jų padėjėjų indėlis slaugos procese. Keliame sau ambicingą tikslą – keisti požiūrį į slaugą ir slaugos darbuotojus Lietuvoje. Savo veiklos pagrindu pasirinkome švediškus slaugos standartus, kuriuos siekiame įgyvendinti savo ligoninėje. Šis projektas – tai vienas iš žingsnių, skatinančių formuoti naują, pagarbų požiūrį į slaugą ir slaugytojus. Tuo pačiu, tai būdas išgirsti kasdien su pacientais dirbančių slaugytojų mintis ir pasiūlymus, kaip pagerinti slaugos procesą“, – sako „Addere Care“ direktorė Kristina Judinė.

Šiais metais Lietuvos slaugytojai ir slaugos studentai pateikė 42 konkursines idėjas. Į finalą pateko šešios: 5 iš jų išrinko komisija, vieną – internetinės apklausos dalyviai.

Tradiciškai laimėtojas visose šalyse skelbiamas vienu metu – gruodžio 23 d., Švedijos karalienės Silvijos gimtadienio rytą.

Apie nugalėtoją Silviją Sutkutę

Šių metų laimėtoja, slaugytoja Silvija Sutkutė, dirba  LSMUL Kauno klinikose Krūtinės chirurginiame skyriuje, COVID-19 terapiniame skyriuje ir šeimos klinikoje. Mergina taip pat studijuoja magistro studijose, kurias pabaigus ketina tapti išplėstinės praktikos slaugytoja.

„Dirbu stacionare ir lankau pacientus jų namuose. Pastebėjau, kad senyvi ar sergantys žmonės jaučiasi labai vieniši. Jiems trūksta žmogaus, su kuriuo galėtų pabendrautų, užsiimti mėgstama veikla ir taip sumažinti socialinę atskirtį. Dabar tokie laikai, kai beveik viską galima užsisakyti internetu. Mano idėja ir yra apie tai – galimybė užsisakyti veiklas į namus“, – sako S. Sutkutė.

Pasiūlyta idėja mažins senjorų socialinę atskirtį

Mergina pasiūlė sukurti programėlę „BusyOLDER“, kuri apjungtų vienišus senyvo amžiaus žmones ir tuos, kurie gali jiems padėti. Veiklos, kurias žmogus galėtų užsisakyti į namus gali būti įvairios, pvz., knygos skaitymas, pasikalbėjimas, pasivaikščiojimas kartu, pyrago kepimas, o gal vaistų nupirkimas. „Žmogui tereikia įsijungti programėlę telefone, susirasti norimą veiklą ir ją užsisakyti. Beje, veiklas pasiūlyti gali ir pats žmogus, o tai padėtų jam pasijusti reikalingu. Veiklos teikėjai gali pasirinkti ar jie nori gauti atlygį už atliktą veiklą, ar ne“, – detalizuoja idėjos autorė.

S. Sutkutė įsitikinus, kad tokia programėlė padėtų vyresnio amžiaus žmonėms mažinti vienišumo jausmą, lengviau integruotis į visuomeninį gyvenimą, patenkinti savirealizacijos poreikį, o tai turėtų mažinti vyresnių žmonių polinkį į depresiją.

Solidus prizas

Idėjos autorei atiteks 6000 eurų piniginis prizas, kurį įsteigė „Addere Care“ slaugos namai, individualiai pritaikyta stažuotė Lietuvoje arba užsienyje bei Švedijos karalienės Silvijos priėmimas karališkuosiuose rūmuose Stokholme ir asmeninė padėka.  

Laimėtoją išrinko komisija, kurią sudarė 6 savo sričių profesionalai LR Sveikatos apsaugos ministerijos, gydymo įstaigų, pacientų organizacijų ir kitų įstaigų.

Apdovanojimai įsteigti 2013 m. Švedijoje, karalienės Silvijos 70-ojo jubiliejaus garbei. Apdovanojimus organizuoja Švedijos Karalienės Silvijos demencijos slaugos fondą atstovaujanti švietėjiška organizacija „Swedish Care Inernational“. Iniciatoriai siekia sukurti pokytį pagyvenusių žmonių ir demencija sergančių ligonių slaugos procese. Karalienės Silvijos slaugos apdovanojimas kasmet skiriamas geriausią idėją pasiūliusiam autoriui iš kiekvienos šalies. Šiuo metu projektas vykdomas Švedijoje, Suomijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Brazilijoje. Projekte dalyvauja ir Vašingtono universitetas (JAV).