Prieš pat Naujuosius metus, per patį COVID-19 pandemijos piką, duris atvėrę nauji švediškos kokybės slaugos namai „Addere Care“ Trakuose ėmėsi ypatingų saugos priemonių, kurios padėtų sutramdyti ir užkardyti epidemijas ar užkrečiamąsias ligas. Vien skiepai nuo epidemijų neapsaugos, įsitikinę slaugos namų steigėjai.
„Užtikrinti 230 slaugos namų gyventojų saugumą nemenkas iššūkis, bet sprendimų yra. Autonomiški įėjimai, specialios „saugos salos“, moderni vėdinimo sistema, speciali personalo parengtis ir saugus ryšys su artimaisiais – tai turėtų būti auksinės taisyklės kiekvienai slaugos ligoninei. Jeigu jų būtų paisyta visose slaugos ligoninėse ir globos namuose, koronavirusas ten nebūtų taip smarkiai smogęs“, – sako viena naujos slaugos ligoninės įkūrėjų Kristina Judine.
Būtent karantino laikotarpiu „Addere Care“ slaugos namuose pagal Švedijos ekspertų rekomendacijas įrengta keliais režimais veikianti vėdinimo sistema, atitinkanti aukščiausius infekcijų kontrolės reikalavimus.
Ligoninė suskirstyta į devynis, autonominius įėjimus turinčius skyrius su kiekvienai bendruomenei atskiromis laisvalaikio ir maitinimo erdvėmis. Prie palatų – specialios „saugos salos“, kur reguliariai atliekamos infekcijų kontrolės procedūros. Palatos tik vienvietės arba dvivietės.
Ypatingas dėmesys skiriamas slaugos namų personalo parengčiai. Visi darbuotojai turi praeiti specialius mokymus, kurie sudaryti remiantis Švedijos Karalienės Silvijos demencijos fondo praktika ir „Silviahemmet“ metodika. „Silviahemmet E +“ sertifikatas – ne tik slaugytojų profesionalumo, bet ir atsakomybės, darbo saugos, parengties dirbti ir ekstremaliomis sąlygomis patvirtinimas.
Karantinas yra didelis išbandymas ir slaugos namų gyventojams, ir jų artimiesiems, kurie, negalėdami lankyti savo giminaičių, gyvena nerimu ir nežinia. Speciali, virtualius apsilankymus užtikrinanti ryšio linija tarp pacientų ir artimųjų bei personalo sumažina bendravimo stygių, padeda palaikyti ryšį su šeima. Slaugos namuose taip pat nuolat dirba ir sielovados specialistas.
Nuolatinės medicininės slaugos reikia apie 40 tūkst. šalies gyventojų, tačiau šias paslaugas gauna vos 18 proc. žmonių. Slaugos lovų trūkumas milžiniškas – stacionarios slaugos eilėje mėnesių mėnesiais laukia tūkstančiai sunkių ligonių, kurių artimieji susiduria su sunkia dilema – atsitraukti nuo darbo ar atiduoti visas pajamas privačiai slaugai. Ramiai ir oriai nugyventi paskutiniąsias savo gyvenimo dienas daugeliui žmonių tampa skaudžiu iššūkiu.
Su gydytojo siuntimu 4 mėnesius per metus slauga teikiama nemokamai, išlaidas padengia teritorinės ligonių kasos. Dauguma privačių slaugos ligoninių ima priemokas. „Addere care“ slaugos namuose gydytojo siuntimą turintiems ligoniams nieko primokėti nereikia.
Kovidiniu laikotarpiu slaugos poreikis dar išaugo. Todėl „Addere Care“ ateityje planuoja teikti ne tik stacionarios slaugos paslaugas, bet ir atidaryti senelių dienos centrą Vilniuje, taip pat teikti integralios pagalbos paslaugas namuose.